Bouračka v zahraničí: Jak se dostat k penězům z pojišťovny?

Doba letní dovolené se blíží. Statisíce Čechů vyrazí na cesty za hranice všedních dnů a republiky vlastním autem. Málokdo ale ví, jak si v cizině poradit s autonehodou a co dělat, aby si zbytečně nekomplikoval cestu k náhradě škody od pojišťovny.

 

Řešit nehodu není nic příjemného. A v zahraničí to platí minimálně dvojnásob. Když vás nabourají, může být cesta k penězům za opravu auta a k náhradě škody na majetku nebo na zdraví podstatně složitější než v Česku. Pojistné plnění se totiž vyplácí z povinného ručení viníka. Nekomunikujete tedy se svou pojišťovnou, ale se zahraniční pojišťovnou viníka. Pokud k nehodě dojde v některé zemi se zelenokaretním systémem a byla způsobena vozidlem registrovaným v Evropské unii, Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarsku, pak se můžete obrátit na škodního zástupce zahraniční pojišťovny v České republice nebo přímo na zahraniční pojišťovnu. Podrobné informace o škodních zástupcích můžete najít zde.

Řidiči využívají havarijko

Vyjednávání se zahraničními pojišťovnami – ať už přes škodního zástupce, nebo napřímo – bývá ale v praxi velmi zdlouhavé. Komunikace se zahraniční pojišťovnou může trvat i několik měsíců, jenže člověk se většinou chce nebo dokonce potřebuje k náhradě škody dostat co nejdřív.

Řada řidičů nakonec na řešení nehody přes povinné ručení viníka rezignuje a radši si nechá vůz opravit ze svého havarijního pojištění. Děje se tak zvláště v případech důkazní nouze, tedy když zapomněli řádně zdokumentovat okolnosti nehody nebo k tomu prostě nebylo dost času a podobně. Riskují tím ale, že u své smlouvy ztratí nárok na bonus a že budou muset navíc zaplatit spoluúčast.

Pozor však na škody na zdraví, které se z havarijního pojištění nehradí! Poškozený řidič sice přes havarijní pojištění rychle vyřídí opravu auta, pak se ale diví, že mu tuzemská pojišťovna nemůže vyplatit náhradu dalších škod na majetku ve voze, případně odškodnění za zdravotní následky. V takovém případě se řidič se svými nároky musí stejně obrátit na zahraniční pojišťovnu. Prioritou by tak mělo být vždy přimět k odpovědnosti viníka nehody a jeho pojišťovnu a domoci se plnění z jeho povinného ručení.

Jak minimalizovat riziko

Než se člověk vydá se vozem do zahraničí, měl by se na cestu pořádně připravit. Kontrola technického stavu vozidla je samozřejmostí, nezapomeňte ale také nastudovat, v čem se liší dopravní předpisy ve státech, ve kterých se budete vyskytovat. Jednotlivé země mívají často svá specifika v zákonných úpravách pro provoz na pozemních komunikacích, kterými se liší od těch, na které jsme zvyklí v ČR. Jde například o povinnost volání policie k dopravní nehodě, povinnou výbavu vozidel či toleranci alkoholu.

Důležitá je ale i kontrola vlastních dokladů a pojistných smluv. Na zelené kartě i havarijním pojištění se podívejte na územní platnost, abyste později nebyli překvapeni. Zatímco povinné ručení platí ve většině evropských zemí, u některých smluv o havarijním pojištění je běžné, že se týkají jen Česka. Není ale problém sjednat krátkodobé havarijní pojištění vhodné právě pro cesty do zahraničí, případně rozšířit u toho stávajícího limity a rozsah plnění.

Určitě si také zopakujte, na jaké asistenční služby máte v cizině nárok. Pojišťovny nabízejí několik cenově odlišných variant. Při častějších cestách do zahraničí se určitě vyplatí sáhnout hlouběji do kapsy a přikoupit nadstandardní asistenci. Pojišťovna pak za vás bude kromě obvyklých služeb (například odtažení vozidla do nejbližšího smluvního servisu nebo telefonické tlumočení při řešení nehody) hradit i odtah vozidla zpět do Česka, zajištění náhradního vozu, ale třeba i nocleh pro řidiče i spolucestující při čekání na opravu vozu, případně právní asistenci.

Naprostou samozřejmostí by pak při cestě do zahraničí mělo být cestovní pojištění s dostatečnými pojistnými limity, které pokryje rizika spojená s poškozením vašich věcí a především se zdravotními následky a zároveň bude zahrnovat pojištění odpovědnosti za vámi způsobené škody.

 

Celý článek si přečtěte zde.

 

Zdroj: Ondřej Tůma, Peníze.cz


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.