Dluhopisy: Tučná léta končí

Od půlky dubna prakticky po celém světě výrazně klesají ceny státních dluhopisů. Pětatřicetiletý býčí trh je u konce. Není nutné panikařit, žádný strmý pád se pravděpodobně konat nebude. Ale rozhodně nemá smysl nadále držet české nebo německé státní dluhopisy, jejich výnosový potenciál pro příštích deset let je takřka nulový.

Dluhopisy: Tučná léta končí

Abyste nemuseli solit, musíte splnit nějaké podmínky. A samozřejmě: co je pro někoho brnkačka, může být pro jiného nemožný úkol. Vyberte svého favorita v našem přehledu nejlevnějších účtů.

Zdroj: http://www.penize.cz/bezne-ucty/296443-hledani-idealni-nuly-prehled-beznych-uctu-zdarma

Abyste nemuseli solit, musíte splnit nějaké podmínky. A samozřejmě: co je pro někoho brnkačka, může být pro jiného nemožný úkol. Vyberte svého favorita v našem přehledu nejlevnějších účtů.

Zdroj: http://www.penize.cz/bezne-ucty/296443-hledani-idealni-nuly-prehled-beznych-uctu-zdarma

V celé Evropě včetně Česka stoupla tržní cena dluhopisů na bezprecedentně vysokou úroveň. Tržní cena je výrazně vyšší než nominální hodnota dluhopisů. Výnosy do splatnosti dluhopisů poklesly na desetiny procenta. Dluhopisy tak vyčerpaly prakticky veškerý svůj výnosový potenciál na deset let dopředu.

Stát je kamarád

Kupříkladu výnos do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu už začátkem roku klesl pod půl procenta ročně. Jeho cena ale dál – až nesmyslně – rostla a v polovině dubna už byl výnos do splatnosti dokonce jen 0,2 procenta ročně. Představte si, že byste někomu půjčili peníze na deset let a řekli byste si o úrok dvě desetiny procenta ročně. To by musel být hodně velký kamarád.

Největší kamarád je pro nás tedy asi náš stát, když jsme mu ochotni půjčovat za dvě desetiny procenta ročně.

Pro přesnost a pořádek: ten výnos dvě desetiny procenta ročně je ve skutečnosti po zdanění dokonce záporný. Podrobnější informace si můžete přečíst zde.

Skončilo 35 let hojnosti (pro dluhopisové fondy)

Podobné je to u sousedů v Německu. Výnos do splatnosti desetiletého německého státního dluhopisu klesl v polovině dubna na pouhých 0,07 procenta ročně. Ovšem za poslední dva měsíce taky prudce klesla cena německého desetiletého dluhopisu a výnos do splatnosti se minulý týden taky pohyboval kolem jednoprocentní hranice. A relativně podobný vývoj prodělaly státní dluhopisy napříč celou Evropou. Také v USA začaly poslední měsíce výnosy do splatnosti růst a tržní cena amerických treasuries klesá.

Pochopitelně se mluví o tom, že skončil pětatřicetiletý býčí trend státních dluhopisů, který započal začátkem osmdesátých let v době vysoké inflace. Od té doby centrální banky snižovaly úrokové sazby a úrokové výnosy dluhopisů postupně také klesaly.

Přijde minimálně deset let hubených (pro dluhopisové fondy)

Nejde stoprocentně říct, že je býčí trh státních dluhopisů definitivně za námi. Nicméně momentálně všechno nasvědčuje tomu, že jsme v dubnu byli svědky skutečného vrcholu. Ale je těžké odhadovat další vývoj.

Ačkoliv bublina na dluhopisových trzích má gigantické rozměry, její prasknutí v dohledné době snad nehrozí. Důležité pouze je si uvědomit, že státní dluhopisy mají aktuálně malý výnosový potenciál při držbě do splatnosti a zároveň nesou riziko poklesu tržní ceny v případě růstu úrokových sazeb. Většina dluhopisových fondů nebude v příštích deseti letech schopna ani pokrýt náklady na správu. S pětiprocentními výnosy se nadobro rozlučte.

To samé platí i pro konzervativní penzijní účastnické fondy a zejména pro transformované fondy, tedy staré známé penzijní připojištění. Tyto fondy investují de facto výlučně do českých státních dluhopisů. Nemá smysl zde držet prostředky dalších deset let. Pokud máte do důchodu dál, rozhodně je na čase přejít do dynamičtějších účastnických fondů i za cenu vyšší volatility a možného poklesu v dohledné době, neboť ani akcie dnes rozhodně nejsou levné.

 

Celý článek si můžete přečíst zde.

Zdroj: Jan Traxler, Finmag.cz

 

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.