Havarijní pojištění, povinné ručení: jaké jsou nejčastější chyby?

 

Před dvěma týdny jsme s Jiřím Pěnčíkem, odborníkem na pojištění ze společnosti Partners, mluvili o nejčastějších chybách, které lidé dělají při pojišťování majetku. Dnes jsme se ho ptali jakých chyb a jak se vyvarovat při pojišťování auta, ať už jde o povinné ručení, nebo havarijní pojistku.

 

 

Jakých chyb se lidé dopouštějí při pojišťování auta?

Je řada problematických oblastí. Téměř každý den se setkáváme například s tím, že se lidé mylně domnívají, že můžou přestat platit povinné ručení, když s autem nějaký čas nejezdí. Podle zákona však musíte mít sjednané povinné ručení vždy, když máte auto zaregistrované v evidenci vozidel. Bez ohledu na to, jestli s ním jezdíte či nikoliv.

Nemůžu být tedy osvobozena od platby povinného ručení ani v případě, že budu půl roku nemocná a auto mi bude stát v garáži?

A jak byste to dokazovala, že jste s autem z garáže nevyjela? Případně že s ním nevyjel někdo jiný? Pokud máte vozidlo zaregistrované v evidenci, povinnému ručení se nevyhnete.

Jsou za porušení téhle povinnosti nějaké sankce?

V lepším případě zaplatíte jen pokutu, která je od padesáti korun za den. Pokud ale budete v prodlení s platbou delší dobu, můžete k tomu dostat navíc penále. Nezřídka se setkáváme s případy, kdy musí klienti platit pokuty v řádech tisícikorun.

A co mám dělat, když zjistím, že jsem v prodlení s platbou povinného ručení?

Stačí napsat e-mail na Českou kancelář pojistitelů a oni vám pošlou složenku. Je určitě lepší, když je informujete sama hned, než když si na vás vzpomenou oni třeba až za dva roky.

V souvislosti s pojištěním auta se často mluví o amortizaci…

Ano, amortizace znamená snížení hodnoty zařízení opotřebením. Některé pojišťovny plní svým klientům jen do výše původní hodnoty opravované části auta. Tvrdí, že výměnou starého dílu za nový dojde ke zhodnocení auta – takže byste se prý obohatila, kdyby vám vyplatily plnou výši škody.

Chápu to správně, že mi pojišťovna nemusí zaplatit opravu škody v plné výši, přestože jsem nehodu nezpůsobila?

Bohužel se s těmito případy pořád setkáváme. Například se vám může stát, že za nové dveře v hodnotě dvacet tisíc korun bude chtít pojišťovna uhradit jen deset tisíc, tedy údajnou hodnotu vašich původních, „opotřebených“ dveří. A to i přes rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2008, který tvrdí, že dochází k mnohem většímu tržnímu znehodnocení auta nehodou, než je zvýšení hodnoty opraveného dílu, a proto by pojišťovny měly plnit až do reálné výše škody.

Můžu se proti tomu nějak bránit, abych nebyla poškozená za něco, co jsem nezpůsobila?

Existuje jednak pojištění právní ochrany, ale pokud ho nemáte, pozdě bycha honit... Je ale také řada firem či advokátů, kteří vašim jménem osloví pojišťovnu a půjdou se případně soudit. Velmi často už pohrůžka žalobou zabere. Firmy, které se na takovouhle právní pomoc specializují, tvrdí, že klienti velmi často uspějí a pojišťovna jim proplatí opravu v plné výši.

Nějakou dobu už platí zákon, že k dopravním nehodám, při kterých dojde ke škodě do sta tisíc korun, nemusím volat policii. Co se stane, když špatně odhadnu výši škody a oprava mě pak bude stát sto padesát tisíc?

Pojišťovna vám v tomto případě může krátit plnění. Místo sto padesáti tisíc korun vám může uhradit třeba jen polovinu, jelikož nebyla splněna povinnost zavolat k nehodě policii. Případně může škodu uhradit celou, ale částku nad sto tisíc pak bude zpětně vymáhat po viníkovi.

Pokud si nejste jistá výší škody, pro jistotu volejte policii vždycky. Obdobně postupujte, když například při střetu usmrtíte zvíře.

To vznikne škoda nad sto tisíc?

Ze zákona plyne, že pokud vozidlem usmrtíte zvíře, máte povinnost oznámit to policii. Zvíře je majetkem cizí osoby. Pro případné plnění pojišťovnou z havarijního pojištění je potřeba doložit fotografii, případně policie musí v protokolu zaznamenat, že na místě zůstalo zvíře mrtvé. Jestliže ještě zvíře odběhne, pak musí být jasné stopy po srážce jako například srst.

A mimochodem – je samozřejmě trestné sražené zvíře si ponechat, to se bere v zásadě jako pytláctví, odcizení cizí věci.

To znamená, že pokud policii nezavolám, může mi pojišťovna opět krátit plnění?

Spousta pojišťoven u zvířat nevyžaduje přímo policii, ale umožňuje i nafocení asistenční službou. Doporučuji zavolat nejdřív na policii, zeptat se, za jak dlouho přijedou, a pokud by to mělo trvat déle, vyplatí se zavolat asistenční službu, která jezdí do tři čtvrtě hodiny. Splníte tak povinnost oznámení na policii i podmínku nafocení pro pojišťovnu.

 

Více informací naleznete na webu penize.cz zde.

Michaela Horáková, specialistka kampaní společnosti Partners Financial Services, a.s.

 

 

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.