Finanční barometr: Lidé realitkám nedůvěřují

 

Úroky hypotečních úvěrů jsou na historicky nejnižších sazbách, není proto divu, že zájem o pořízení nemovitosti už druhým rokem roste. Při koupi lidé nejčastěji využívají služeb realitní kanceláře či realitního makléře (40 procent), a to přesto, že jim dvě třetiny Čechů nedůvěřují a myslí si, že hají pouze své vlastní zájmy, tedy co nejvyšší provizi.

 

 

„Koupě nemovitosti se většinou uskuteční jednou nebo dvakrát za život. Většina lidí s tímto procesem nemá zkušenosti, proto si také myslí, že realitní kancelář zastupuje zájmy kupujícího. Opak je ale pravdou, protože realitky hájí hlavně zájmy prodávajícího či své vlastní. V České republice není realitní trh nikterak regulován, což také odpovídá jeho stavu. Dal by se nazvat spíše realitní džunglí. Proto opravdu doporučuji si realitní kancelář nejdříve pořádně prověřit,“ uvádí Vladimír Zuzák, ředitel společnosti Home Institute, která v květnu společně s Partners spustila službu Partners domov. Ta nabízí kompletní servis od vyhledání nemovitosti, jednání o ceně, přes zajištění financování, právního servisu až po technický audit.

Nátlak ze strany realitek

Jeho slova, že realitky jednaní ve vlastním zájmu, potvrzuje i zkušenost manželů Petry a Thomase D., klientů Partners. Vyhlídli si nemovitost, kterou majitel prodával přes realitní kancelář. Jenže realitka začala hned po prohlídce na manžele neúměrně tlačit se zaplacením rezervačního poplatku s odůvodněním, že nemovitost nemá v nabídce exkluzivně, a tudíž si ji může koupit kdokoli jiný. Jelikož manželé o ni nechtěli přijít, hned v pondělí podepsali rezervační smlouvu a uhradili rezervační poplatek skoro čtvrt milionu bez toho, že by si stačili v klidu prostudovat veškeré materiály a dokumenty. Teprve dodatečně zjistili, že realitka jim zamlčela, že příjezdová cesta není součástí nemovitosti a vlastní ji firma, která je v insolvenci, a nikoli obec, jak kancelář tvrdila. Ve spolupráci s Lukášem Urbánkem, finančním poradcem Partners, se jim podařilo dosáhnout vrácení rezervačního poplatku a zrušení opce.

 

 

Vyjednávají Češi o ceně?

Co kontrolují před podespáním smlouvy?

Další informace a grafy naleznete zde.

 

Zdroj: Partners.cz


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.