Nový trik na předváděcích akcích. Varujte babičku!


Na začátku to vypadá jako pohodový výlet na pěkné místo, s pěkně oblečenými lidmi, kteří mají pěkné způsoby, nabízejí pěkné dárky a soutěž o pěkné ceny. A na konci je z toho pěkný průšvih.


 

Propracovanými metodami psychologického nátlaku a manipulace vám vnutí předražený parní čistič, masážní polštář, hrnce, které vyléčí i rakovinu, nebo třeba mobilní telefon mimořádně vhodný pro důchodce.

Že si to nemůžete dovolit? Ale jděte. Zajistíme, zařídíme a pružně podáme k podpisu také vázaný spotřebitelský úvěr od známé úvěrové společnosti, která se s výší úroků dvakrát nemaže. Navrch zdůrazníme zvláštní blahodárné vlivy, které mají vlny vysílané zmíněným mobilem na vaše zdraví (chcete tady přece ještě pár let být?), a můžeme si plácnout.

O kuriózních i tragikomických zážitcích z předváděcích akcí, které dostaly mnoho, především starších, lidí do maléru, už toho bylo napsáno hodně – ostatně i na našem serveru:

Všechna varování však byla marná. A tak nezbylo, než začít předváděcí byznys přísněji regulovat. Jenže i zákonná regulace v boji s lidskou naivitou a ochotou upsat se i ďáblu selhává.

CO ZMĚNILA NOVELA ZÁKONA

V polovině července vstoupila v platnost novela občanského zákoníku, která měla udělat prodejcům na předváděcích akcích čáru přes rozpočet. Dříve totiž ve velkém zneužívali této skulinky v zákoně: od kupní smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání (čili mimo kamennou prodejnu) bylo možné do čtrnácti dní bez udání důvodu odstoupit – ovšem ne v případě, že jste si prodejce za účelem nákupu zboží sami pozvali domů. A tak prodejci na předváděčkách seniorům jednoduše vpašovali do smlouvy dodatek o tom, že byla uzavřená doma – aby měli své jisté. Nový zákon této fintě udělal přítrž – odstoupit už se dá i od doma podepsané smlouvy. Podrobnosti o nových pravidlech najdete v našem starším článku:

LÉČKA, KTERÁ ZÁKON PŘECHYTRAČÍ

Prodejci na předváděcích akcích však vymysleli další nebezpečný trik, jak z lidí peníze dostat.

Paní Ludmila se zúčastnila předváděcí akce Reklamní společnosti Senior (příhodný název, že?), pořádané v restauraci U Chýlků v Ostravě. „Babička je ročník 1925, špatně se pohybuje a už příliš nevychází. Když dostala pozvánku na předváděcí akci, která se konala nedaleko jejího domu, nechala se zlákat. Později nám to vysvětlovala tak, že je hodně sama a tohle byla příležitost přijít zase mezi lidi,“ popisuje její vnučka Monika. Na předváděcí akci podepsala kupní smlouvu na sadu talířů, indukční vařič, parní čistič, žehličku a konvektomat – v celkové hodnotě necelých pěti tisíc korun. „Navrch ale také podepsala úvěrovou smlouvu od Home Creditu a rozhodčí smlouvu. Když jsme ji druhý den navštívili a ukázala nám, co podepsala, vysvětlili jsme jí, že je to absolutně nevýhodné, a přesvědčili ji, aby od všech smluv odstoupila. Když jsem viděla složitou smlouvu psanou miniaturními písmenky, bylo mi jasné, že to babička vůbec nemohla přečíst. A i kdyby snad ano, nemohla to vůbec pochopit,“ vysvětluje paní Monika. A dodává, že její babička má ve svých sedmaosmdesáti (!) letech už trochu potíže s pamětí: „Takže mi ani nedokázala vyložit, jak ji k podpisu všech smluv prodejce přesvědčil.“

Za normálních okolností by podle nového znění zákona neměl být v odstoupení od smlouvy žádný problém. Jenže. To by nesměla paní Ludmila s firmou Reklamní společnost Senior zároveň podepsat dohodu o opravě a údržbě věci. Právě v tom spočívá nový fígl prodejců. Zákon totiž ponechal – pokud jde o možnost odstoupení od smlouvy – výjimku právě řemeslníkům. „Zákon znemožňuje odstoupení od smlouvy o opravě a údržbě věci v místě určeném spotřebitelem a na jeho žádost,“ upozorňuje právní poradkyně sdružení Spotřebitel.net Kristýna Opletalová.  

Ve smlouvě je navíc uvedeno, že se babičce budou po dobu pěti let starat také o údržbu její staré lednice. Za opravu a údržbu všech věcí jim má zaplatit celkem třicet pět tisíc,“ říká její vnučka. Poskytnuté služby však ceně rozhodně neodpovídají. „Údržba má být dle smlouvy prováděna jen jednou za rok, nejdříve však po vypršení záruční doby věci,“ doplňuje Monika.

JAK POSTUPOVAT

Od kupní smlouvy může paní Hana dle nových pravidel do čtrnácti dní bez problémů odstoupit – aniž by uváděla důvod. Stačí odstoupení sepsat písemně, uvést v něm číslo smlouvy a datum podpisu. Díky včasnému odstoupení se automaticky zruší i smlouva o vázaném úvěru a rozhodčí smlouva,“ vysvětluje právnička Pavla Plachá ze sdružení Spotřebitel.net. Dodává však, že je třeba úvěrové společnosti co nejdřív poslat doporučený dopis a všechno oznámit – opět byste neměli zapomenout uvést číslo smluv, datum podpisu i odstoupení.

Pokud jde o opravu a údržbu věci – odstoupením od kupní smlouvy se stává oprava zakoupených věcí plněním nemožným podle § 575 občanského zákoníku, protože už nebude objektivně možné věci opravovat a udržovat,“ míní právnička. To byste měli sdělit prodejci písemně spolu s vypovězením smlouvy.

Problém však spočívá především v ledničce paní Ludmily – tu totiž opravovat a udržovat lze. „To je jediná možná a uskutečnitelná část plnění smlouvy o opravě a údržbě věci. Z povahy smlouvy a účelu plnění – kterým bylo především ‚opravovat a udržovat‘ ve stavu způsobilém řádného užívání nově zakoupené produkty od Reklamní společnosti Senior – ovšem vyplývá, že plnění zbytku závazku (čili údržba lednice) nemá pro spotřebitele žádný hospodářský význam. I tento závazek by tedy měl v plném rozsahu zaniknout,“ domnívá se právnička Plachá. Dodává však, že pochybuje, že tento výklad zákona bude respektovat také Reklamní společnost Senior. „Pokud na to prodejce nepřistoupí, doporučuji poškozeným, aby se snažili vyjednat alespoň co nejnižší poměrnou částku z celkové smluvní částky o opravě a údržbě. Je to velmi zákeřná právnická lest – která podle mého názoru nemá jednoznačný výklad,“ míní právní zástupkyně. Všem poškozeným také doporučuje, aby podali podnět na Českou obchodní inspekci.

Petra Dlouhá, redaktorka webu Peníze.cz

 

 Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.