Banky ruší poplatky za vedení úvěrů

Spory klientů a bank o poplatky za vedení účtů u úvěrů i hypoték přinášejí první výsledky. Většina tuzemských bank od těchto poplatků ustupuje. Vyplývá to z dílčích výsledků výzkumu Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna, který provedla agentura Datank.

 

 

 

Bitvu s tuzemskými bankami začal případ klienta Komerční banky Petra Němce, kterému banka poplatky vrátila. Na jaře pak soud ve stejné žádosti vyhověl klientovi Hypoteční banky. Dva červencové soudy se naopak vyvinuly ve prospěch bank a žádosti klientů byly zamítnuty. Přestože banky argumentují tím, že poplatky za správu úvěrů jsou v souladu s právem, ve většině případů je ruší.

Podle agentury Datank zrušila poplatek za správu neúčelového úvěru například GE Money Bank, Raiffeisenbank, Sberbank (dříve Volksbank), UniCredit Bank a Waldviertel Sparkasse. Jediné banky, které vedení účtu zpoplatňují, jsou Česká spořitelna, ČSOB, Oberbank a LBBW Bank. Většina bank také upustila od poplatku za poskytnutí úvěru. Zdarma tuto službu nabízí zhruba třetina sledovaných bank – Air Bank, ČSOB, GE Money Bank, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank, Sberbank a Zuno. Ostatní banky úvěr zpoplatňují zpravidla určitým procentem z částky. Dvě banky ovšem tento poplatek od loňského roku zvýšily, a to Komerční banka a Citibank.

Je lepší hypotéka s poplatkem za vedení účtu, nebo bez?

„Snížení poplatků za vedení úvěrů jsme zaznamenali i u většiny hypoték. Samy banky ale přiznávají, že zrušení poplatků mohou promítnout do mírného zvýšení úrokové sazby. Některé banky, jako například ČSOB, nabízejí dokonce dvě varianty, hypotéku bez poplatků s vyšším úrokem nebo naopak nižší úroky s poplatky. Nelze ale jednoznačně říct, která volba je lepší,“ uvedl analytik společnosti Datank Ondřej Pivoňka.

Jestli jsou lepší hypotéky s poplatky, nebo bez poplatků, zjišťovali v agentuře Datank už na jaře. Studie počítá s tím, že banka zrušené poplatky kompenzuje zvýšením úrokové sazby. Výsledek? Hypotéka bez poplatků je prý výhodnější zhruba do 1,8 milionu, už při hypotéce ve výši dvou milionů korun je ale údajně výhodnější hypotéka s poplatky.

Rušení poplatků se banky samozřejmě snaží využít i marketingově. Zvláštní řešení v tomto směru zvolila Česká spořitelna, kterou by rušení poplatků přineslo asi největší škody. Nehodlá tedy připustit, že by na poplatcích mohlo být něco špatně. Ve svém sazebníku poplatek za vedení účtu u úvěrů i hypoték uvádí, u smluv sjednaných 1. března do 31. prosince 2013 ho ale – odpouští.

Více informací si přečtěte na webu penize.cz zde.

Zdeněk Bubák, redaktor webu penize.cz

 

 

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.