Refinancování: lidé žádají spíše změnu smlouvy než nižší úroky

Zájem Čechů o vlastní bydlení nebo o investiční nemovitosti roste. Nízké úrokové sazby, levné nemovitosti a stabilní ekonomická situace vytvořily ideální podmínky pro úvěry na bydlení. V refinancování se pak v ČR objevil nový trend: klienti žádají spíše změny ve smluvních podmínkách než nižší úrokové sazby.

Hypotéky


„O hypotéky je zájem i kvůli hrozbě růstu úrokových sazeb. Některé banky už postupně zdražují, protože jim podražily zdroje financování hypotečních úvěrů," popsal situaci hypoteční specialista společnosti Partners Josef Uchytil s tím, že začínají růst také ceny nemovitostí.


Během prvního pololetí 2015 pomohla přední česká poradenská společnost Partners 5 tisícům klientů ke zprostředkování hypotečních úvěrů za více než 8 miliard korun. V meziročním srovnání to znamená nárůst téměř o 1 miliardu Kč. Jen za červen sjednali Partners úvěry na bydlení ve výši téměř 2 miliard Kč.

Stále více Čechů uvažuje i přes zdražování nemovitostí o vlastním rodinném domě, který si v současnosti mohou snáze dovolit. Roste rovněž poptávka po investičních nemovitostech, v poptávce tradičně vedou malometrážní byty ve větších městech.
Z dat společnosti také vyplynulo, že průměrná výše hypotéky Partners je v současnosti 1,7 milionu korun na 26 let, u bank specializujících se na bonitnější žadatele činí průměr více než 2 miliony Kč.

„Nejčastější výše hypotéky, kterou klienti využívají, je 80 % LTV. To znamená, že si berou úvěr na 80 procent hodnoty nemovitosti a dosáhnou tak na velmi nízké sazby," uvedla hypoteční analytička Partners Lucie Drásalová.
Zatímco v předchozích letech měli podle ní žadatelé zájem spíše o tříletou fixaci, nyní preferují pětiletou. „Chtějí zafixovat současné extrémně nízké sazby na delší dobu," vysvětlila.


Oproti předchozím letům se mění také účel hypotečních úvěrů. Dříve hrálo prim refinancování, banky ale začaly být v nabídkách na nové fixační období mnohem vstřícnější, proto se začal objem převáděných úvěrů snižovat.
„V současnosti řeší klienti refinancováním spíše navýšení úvěru nebo nějakou zásadní změnu parametrů – například změny u spoludlužníků nebo změnu banky, která prostě již jen nevyhovuje kvůli bankovním službám," zmiňuje nový trend Uchytil.


Vedle refinancování tak bankovní klienti často žádají i o nový hypoteční úvěr na klasický nákup nemovitosti. Méně častým účelem jsou stavby nebo rekonstrukce.
Průměrný Čech, který v současné době nějaký úvěr či půjčku splácí, dluží podle jarního průzkumu UniCredit Bank milion korun na hypotečních úvěrech. V případě spotřebitelských úvěrů dosahuje průměrná částka 220 tisíc korun. V průměru 77 tisíc korun pak české domácnosti dluží například rodinným příslušníkům, známým apod.

 

Zdroj: http://www.svobodnymonitor.cz/


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.