Deník.cz: Co dělat, když hrozí ztráta zaměstnání - šetřit a mít našetřeno

 

Nejistota zaměstnání je v dnešní době jeden z největších a nejzásadnějších problémů, které ovlivňují rozpočty rodin i jejich plánování do budoucna. Klíčovou roli v tom nehraje pouze dostupnost nového zaměstnání, ale i výše rodinných úspor, tedy finanční rezerv.

 

 

 

„Cílem každé rodiny vlivem ať už hrozící nebo definitivní ztráty zaměstnání jejího hlavního živitele rodiny by mělo být udržení závazku rodiny takzvaně v chodu. To v praxi značí dokázat platit i za nepříznivé situace to, co je nutné. A nepropadnout se například do neřešitelných dluhů," říká poradce společnosti Partners Jiří Šrámek, který působí v Moravskoslezském kraji. Tuto radu dává i horníkům z dolů, kteří se na něj obracejí s žádostí o radu, jak reagovat v situaci, kdy jim hrozí ztráta zaměstnání, ale oni musejí vedle běžných výdajů na provoz domácnosti splácet hypoteční nebo i spotřebitelské úvěry.

Najít úspory

Podle finančních poradců je nutné v kritické chvíli, kdy rodině vypadne důležitý příjem jednoho ze živitelů, si nově nastavit výši nezbytných, nutných i zbytných výdajů. Mezi nezbytné výdaje patří náklady na bydlení, zálohy na energie, splátky dluhů, platby daní a jiných poplatků, ale i pokut, placení alimentů, školné, stravné, hrazení nákladů v předškolních zařízeních nebo třeba pojištění.
„Druhé na řadě na důkladnou probírku jsou nutné výdaje. Patří mezi ně výdaje na MHD a celkově dopravu, nákup oblečení a další zboží. Zde bývá často problém s trefením té hladiny, kde končí výdaje nutné a začínají výdaje zbytné. Tak jako tak je tyto výdaje nutné snížit. I když to znamená snížení životní úrovně, na kterou byla rodina zvyklá, protože jedině tak rodina udrží schopnost platit své závazky," upřesňuje Šrámek.

Finanční rezerva

V kritické chvíli, kdy hlavní živitel přichází o zaměstnání a hledá si nové, je velmi důležité, aby domácnost měla k dispozici alespoň nějakou finanční rezervu, která je umožní překonat dobu, než se její finanční příjem znovu stabilizuje. Tu musí tvořit v čase, kdy jí nějaké peníze zbývají. „Budování finanční rezervy mnoho českých rodin zanedbává a faktem také, že mnoho českých rodin nemá takový příjem, aby si finanční rezervu tvořit mohla. Teorie přitom říká, že výpočet finanční rezervy se rovná součtu běžného příjmu počtu měsíců, za které si je člověk většinou schopen najít nové zaměstnání," vysvětluje Šrámek.
Výši finanční rezervy tak určuje obor činnosti hlavního živitele rodiny, jeho zkušenosti, ale i třeba průměrná mzda v daném sektoru i regionu, kde žije. Stejně důležitou roli hrají i měsíční výdaje rodiny. Podle Šrámka až příliš mnoho českých rodin odpovídající finanční rezervu nemá a s penězi hospodaří takzvaně nadoraz.

Pomoc od bank

Na první pohled by se mohlo zdát, že možnou pomoc při řešení situace, kdy člověk přichází nebo přijde o zaměstnání, může nabízet některý z finančních produktů bank a pojišťoven. Třeba životní pojistka s připojištěním proti riziku ztráty zaměstnání. Jen některé pojišťovny umí v rámci životního pojištění pojistit riziko ztráty zaměstnání. Toto připojištění je však poměrně drahé a navíc zafunguje jen v malém počtu případů. Životní pojistka má krýt zdravotní problémy, zejména ty dlouhodobé. Na vše ostatní by měla sloužit finanční rezerva.
Jinou takzvanou pomocí může být i pojištění úvěrů proti neschopnosti je splácet či přímo ztrátě zaměstnání. „Toto je však velmi nákladné řešení, protože pojištění náklady na půjčku v závislosti na její výši prodražuje o stovky, tisíce a desetitisíce korun. Čímž se vracíme znovu na začátek. Pomocnou rukou v momentě hrozící ztráty zaměstnání není nic jiného než tvorba finanční rezervy, což značí mít doma našetřeno dostatečné množství peněz, aby s nimi člověk vyšel i bez pravidelné mzdy po dobu alespoň tří měsíců," vysvětluje Šrámek.

Úspory na pojistce

Druhým klíčovým faktorem při řešení obtíží spojených se ztrátou zaměstnání jsou úspory vyplývající se snížení nákladů. Již zmínění horníci z Ostravsko-karvinských dolů mohou například změnit životní pojištění. „Pokud začne horník vykonávat méně rizikovou práci, například ve skladu, či obsluhu CNC strojů, může si nechat svoji pojistku přepočítat. Po změně smlouvy pak může za stejné krytí platit řádově nižší pojistné, klidně až o 30, 40, ale i 50 % méně," uzavírá Šrámek.

Personalisté k tomu dodávají, že v těchto situacích není při hledání nové práce na místě požadavek na stejnou výši platu u nového zaměstnání, jako v tom, v němž živitel přijde o práci. Podle nich je hlavní odpovídající práci zejména najít a teprve pak přemýšlet o tom, zda si za ní neříci více peněz.

 

 

Autor: Readakce Deník.cz 

Zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/odpoved-na-to-co-delat-kdyz-hrozi-ztrata-zamestnani-setrit-a-mit-nasetreno-20160712.html


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.