Penzijní připojištění a jeho pokračování v roce 2013

 

K čemu dojde při transformaci penzijních fondů? Jak vysoké budou příští rok státní příspěvky a možnost daňových úlev? Jak se liší stávající penzijní připojištění od nového doplňkového penzijního spoření? Mapujeme blížící se změny v takzvaném třetím pilíři důchodového systému.

 

 

Na konci tohoto týdne skončí marketingové orgie vázané na poslední šanci sjednat si penzijní připojištění se starými podmínkami. Před Vánoci vám pak stáří budou tradičně připomínat jen reklamy na kloubní preparáty a pomocníky s pamětí – a než si vydechnete, bude tu leden a pohrnou se na vás ze všech stran reklamy na druhý pilíř důchodového systému. Penzijní společnosti do něj totiž musí sehnat poměrně rychle dost oveček. Penzijní připojištění, respektive jeho nástupce – bude se jmenovat doplňkové penzijní spoření, budou tedy zřejmě poněkud upozaděni. I když není pochyb, že penzijní společnosti budou stát i o klienty do renovovaného třetího pilíře. V čem bude nový produkt jiný než stávající připojištění?

Za pozornost stojí především transformace stávajících penzijních fondů, vznik účastnických fondů s možností volby z několika investičních strategií, změna výpočtu státního příspěvku a podmínek pro daňovou úlevu. V rámci seriálu článků o novinkách, které se v příštím roce dotknou našich peněženek, se na všechny změny takzvaného třetího pilíře důchodového systému podíváme blíž.

TRANSFORMACE PENZIJNÍCH FONDŮ

Během roku 2012 postupně dochází k uzavírání systému penzijního připojištění. Přestup mezi jednotlivými fondy byl možný pouze do konce února, noví klienti si následně mohou sjednat smlouvu o penzijním připojištění ve stávajících fondech do konce listopadu. Na přelomu roku nastane transformace, při které se oddělí majetek účastníků penzijního připojištění od majetku penzijního fondu. Zároveň dojde ke vzniku transformovaných a účastnických fondů, které budou ve správě nově vzniklých penzijních společností.

Do transformovaných fondů – vzniklých ze současných penzijních fondů – už nepůjde vstoupit. Jejich pravidla budou fakticky stejná jako dnes: zůstane výsluhová penze, tedy možnost po patnácti letech investování vybrat polovinu svého účtu, zůstane i garance nezáporného zhodnocení. Z toho ovšem plyne také to, že fondy budou nadále investovat velmi konzervativně a skóre výnosy: inflace bude pořád plus minus plichta. Razantnější investice finančních prostředků budou v rámci třetího pilíře možné v nových účastnických fondech.

Pravidla pro státní podporu a daňové úlevy platí jak pro transformované, tak i pro účastnické fondy. Do obou druhů fondů vám můžou přispívat zaměstnavatelé.

INVESTOVÁNÍ V ÚČASTNICKÝCH FONDECH

Pokud se někdo rozhodne pro přestup z transformovaného do účastnického fondu, přijde tím o garanci nezáporného zhodnocení a výsluhovou penzi.

V účastnických fondech však existuje jistá možnost, jak se dostat k penězům už pět let před dosažením důchodového věku. Jmenuje se předdůchod. Pokud ho bude chtít využít klient starého penzijního připojištění, bude muset nejprve přestoupit z transformovaného do účastnického fondu.

Jako největší výhodu účastnických fondů prezentují ministerstvo financí i ministerstvo práce a sociálních věcí možnost aktivního (nebo aktivnějšího) investování. V každé penzijní společnosti, spravující účastnické fondy, si totiž můžete zvolit ze čtyř investičních strategií/fondů, díky kterým můžete dosáhnout podstatně lepších výsledků při zhodnocování naspořených peněz, než u současného penzijního připojištění. Zároveň ale přichází riziko ztráty části prostředků. Peníze bude možné v rámci penzijní společnosti rozdělit a přesouvat mezi všemi čtyřmi účastnickými fondy – fondem státních dluhopisů, konzervativním, vyváženým a dynamickým.

PŘÍSPĚVKY I DAŇOVÉ ÚLEVY JINAK

No a změny nastanou i ve výši vyplácených státních příspěvků a v oblasti daňového zvýhodnění. Nyní činí maximální státní příspěvek 150 Kč při úložce 500 Kč měsíčně, nově to bude 230 Kč, ale spořit budeme muset tisícovku, abyste na maximální příspěvek dosáhli. Nové podmínky shrnuje následující tabulka.

Ondřej Tůma, www.peníze.cz

Vice naleznete ZDE.

 

 

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.