Novinky.cz: Češi nerozumí úvěrům na bydlení, přitom každý druhý je využívá

 

Ukázal to pravidelný průzkum agentury Ipsos pro společnost Partners mezi tisícovkou zástupců české populace, který byl zpracován v rámci vzdělávacího projektu Den finanční gramotnosti.

 


 

Vyznají se jen čtyři ze sta

I přesto, že boom hypoték trvá již delší dobu, polovina české populace přiznala, že o úvěrech na bydlení toho moc neví. Dobrý přehled o nich mají pouhá čtyři procenta Čechů. Víc si ale věří muži - téměř polovina z nich (46 procent) si myslí, že jejich informovanost je dobrá.

Naprostá většina lidí (86 procent) zná hypotéky. Také úvěry od stavebních spořitelen jsou Čechům známé - znalost řádného úvěru ze stavebního spoření potvrdily téměř dvě třetiny (63 procent) dotázaných a o překlenovacím úvěru ví tři pětiny (59 procent) lidí. Na druhou stranu, ale upřesňující dotaz ukázal, že rozlišit tyto dva typy úvěrů dokáže jen každý zhruba pátý Čech (22 procent).

Spotřebitelský úvěr na bydlení pak zná zhruba polovina lidí a o americké hypotéce slyšela jen necelá třetina Čechů.

Na financování bydlení si lidé nejčastěji něco našetří

Každý druhý Čech má osobní zkušenost s úvěry na bydlení. Necelá třetina lidí se k financování vlastního bydlení rozhodla s pomocí hypotéky, zhruba stejný počet pak využil úvěr od stavební spořitelny.

Nejčastěji však lidé alespoň částečně své vlastní bydlení financovali z vlastních zdrojů, našetřit si dokázaly dvě pětiny dotázaných. Čtvrtina si půjčila od rodiny či známých a necelá pětina využila spotřebitelský úvěr.

Každý třetí Čech s úvěrem je na konci měsíce na nule

Jako znepokojující se ukázal fakt, že zhruba třetina těch, kteří si berou úvěr na bydlení, žije doslova od výplaty k výplatě a nemá finanční rezervu pro nenadálé události. Rezervu si nechávali spíše lidé s vyšším vzděláním (81 procent).

Podobně nezodpovědně se chovala i necelá třetina lidí, která si k hypotéce nesjednala životní pojištění pro případ smrti či invalidity, a riskovala tak problémy se splácením v případě nenadálých zdravotních komplikací.

S žádostí o hypotéku by se Češi nejdříve a nejčastěji (43 procent) obrátili na svou banku, u které mají běžný účet. Čtvrtina by kontaktovala nezávislé finanční poradce a každý šestý by dal na doporučení přátel či známých.

 

Na konkrétní výsledky průzkumu se můžete podívat zde.

 

 

Autor: Barbora Buřinská, Novinky, Právo

Zdroj: https://www.novinky.cz/finance/413885-cesi-nerozumi-uverum-na-bydleni-pritom-kazdy-druhy-je-vyuziva.html

 

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.