Gabriela Hájková z Partners: Podnikání mi vrátilo krev do žil

Ne každý má v šestatřiceti letech odvahu na radikální změnu kariéry. Pro Gabrielu Hájkovou, současnou Executive Managerku ve společnosti Partners, to ale bylo vyloženou nutností. Sedmnáctiletý zaměstnanecký poměr ji vyčerpal především psychicky. Byla profesionální lektorka lyžování a instruktorka outdorových aktivit. Celý život učila lidi, kteří se lektory chtěli stát, anebo klienty, kteří toužili poznat krásy zimních i letních sportů.  Řídila pracovní tým, který ve vypjatých sezonách čítal až sedmdesát lidí, měla velkou zodpovědnost. Přes maximální vytížení a skvělou partu přesto měla neutuchající pocit, že na něco neustále čeká. Na výplatu, na dovolenou, nebo kariérní postup. Postupem času se stala klasickým příkladem syndromu vyhoření.Zatočila s ním radikálně: místo nové práce začala podnikat.    

Není zrovna typické začínat s kariérou v novém oboru v šestatřiceti a navíc se ze zaměstnance stát podnikatelem. Byla to změna spíše dlouhodobá nebo impulsivní?

Impulsivní. Jednoho dne mi kamarád na jedné z outdoorových akcí nabídl, jestli nechci zajít na pohovor do Partners. Zpětně tento moment vnímám jako obrovskou životní příležitost. Podmínkou bylo, abych na pohovor přišla v kostýmku. Příčilo se mi to, protože celý život lítám po venku v šusťákách a tričku, a tak jsem opáčila: ,Heleď se, Míro, já v žádném kostýmu nejdu. Jestli o mě máte zájem, tak to zařiď!‘. Přišla jsem v džínách a v něčem, co by se dalo pojmenovat jako košile. U pohovoru se mě zeptali, jestli vím, co je to inflace. Tak nějak lidsky jsem to věděla, ale jelikož jsem neznala správné termíny, myslela jsem, že tím pro mne pohovor končí. To se ale nestalo. Nechali si mě a už jsem tu skoro šest let.

Jaké je pro sedmnáct let zaměstnaného člověka se najednou stát součástí dynamického a soutěživého týmu, kde je práce hodnocena na základě osobních výkonů?

Do Partners jsem nastoupila v červnu 2008. Začátky byly těžké. Podnikání pro mě bylo zcela nové a přechod k něčemu, co jsem do té doby znala jen z vyprávění, se udál velmi rychle. Skloubit podnikatelské aktivity a roli matky a partnerky na plný úvazek byl docela těžký oříšek. Postupem času jsem zjistila, že mě vlastně stále živí to, k čemu směřuji celý život. Učím, předávám své zkušenosti, pracuji s lidmi, dávám jim příležitosti jako klientům i jako spolupracovníkům. Usiluji o to, aby lidé pochopili, jak úžasné je podnikat v tomto oboru.

Bohužel služby finančních poradců jsou poškozené bezprecedentními kroky nejrůznějších prodejců, obchodníků nebo makléřů, jejichž cílem je pouze prodat a vydělat. Ani se nedivím některým klientům, že po špatných zkušenostech mají odmítavý postoj k jakýmkoli finančním službám a hází všechny do jednoho pytle. A my, co přicházíme s kvalitním poradenstvím a dlouhodobým servisem, jsme za to pak biti. Naším cílem je veřejnost vzdělávat. Finančně gramotný člověk rovná se zajímavější a hlavně zodpovědnější klient. Je to sice zdlouhavější cesta, ale jak vždycky říkám, kdo si počká, ten se dočká.

Gabriela Hájková

Jak vnímáte svou zaměstnaneckou zkušenost vůči té podnikatelské?

Jsem teď mnohem spokojenější než dříve. Vyhovuje mi hlavně časová i finanční svoboda. Mou prioritou není bleskový kariérní postup. Mám rodinu, která je pro mě opravdu důležitá. Díky podnikání v Partners a svobodě, kterou nyní mám, pracovní výkony řídím sama podle toho, jak mi to vyhovuje. Zároveň po nějaké době zjistíte, že se podnikání nedá dělat jen kvůli penězům, jinak se člověk opotřebí a vyhasne. Dají se sice vydělat a dá se jich vydělat hodně, ale je potřeba si na té práci najít ještě něco navíc, vnitřně se motivovat a to se mi povedlo hned na začátku.

V době, kdy jste působila ve sportovní branži, jste byla každý den v pohybu. Dostanete se nyní během roku vůbec mimo město?

Dvacet let mě živil jen outdoor, turistika, hory, kola a voda. Díky tomu, že si svůj čas nyní organizuju sama, můžu ve sportování pokračovat. V zimě bydlím většinou na horách, bez sněhu bych nepřežila. Je to velká provokace pro mé bývalé kolegy sporťáky, zimáky i letňáky.

ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE.


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku