Vše, co vás zajímá o přípravě na penzi

Proč bych si měl šetřit na penzi? Stát se o mě postará…

Omyl, stát se o Vás nebude moci postarat. Obyvatelstvo České republiky stárne. Dnes na každého důchodce „vydělávají" zhruba 2 pracující. V horizontu dvaceti let se však postupně poměr změní a na jednoho důchodce bude připadat jen jeden pracující. V důsledku toho nebude mít stát dostatek peněz na vyplácení důchodů v dostatečné výši. Každý by si měl proto vytvářet i vlastní úspory na stáří.

Kdy je dobré začít šetřit na důchod a kolik tak bych měl(a) každý měsíc spořit?

Obecně platí, že čím dřív začnete, tím lépe, protože v pětadvaceti stačí odkládat tisícikorunu měsíčně, ale vzpomenete-li si deset let před důchodem, budete muset spořit desetitisíce. Obecně a velmi zhruba lze říci, že na stáří bychom si měli odkládat alespoň 10 % našeho čistého příjmu. Záleží samozřejmě především na tom, kdy budete chtít do důchodu jít a kolik peněz v něm budete chtít mít.

Jaký důchod dostanu od státu, když je mi dnes 35 let?

To lze velmi těžko odhadovat, protože nikdo dnes neví, jak se budou důchody za třicet let počítat. V průměru dnes důchodce dostanu 41 % svého hrubého příjmu. Již v této době ale stát nemá na valorizaci důchodů peníze a důchodců bude přibývat. Jsme tedy přesvědčeni, že současný náhradový poměr je neudržitelný a výše reálných důchodů bude klesat.

Budou moje peníze ve druhém pilíři v bezpečí?

Důchodové spoření je jednou z nejregulovanějších částí tuzemského finančního trhu. Ochrana vašich prostředků je zajištěna celým systémem opatření. Asi nejdůležitější regulace spočívá v tom, že vaše prostředky ve fondech druhého pilíře jsou přísně odděleny od majetku penzijní společnosti, i když se s penzijní společností něco stane, o svoje peníze byste díky tomu neměli přijít.

Mám penzijní připojištění a pak samozřejmě platím sociální pojištění. Bude to na důchod stačit?

Záleží na tom, kolik peněz měsíčně budete v důchodu potřebovat a kolik vyděláváte dnes. Obecně lze ale říci, že tisícovka na penzijní připojištění vůbec nic neřeší a na slušný život ve stáří taková úspora nestačí.

Jak moc je to riskantní, investovat pravidelně do podílových fondů, když si chci našetřit na důchod?

Investiční riziko záleží na tom, jakou strategii zvolíte, jestli budete chtít radši velmi málo rizikové fondy, jako jsou fondy peněžního trhu nebo fondy dluhopisové, nebo zda preferujete dynamickou investici s větším potenciálním rizikem i výnosem. Klíčová otázka je délka investice. Pokud se bavíme o penězích na důchod, které budete potřebovat za patnáct let nebo i více, můžete si dovolit i více rizikovou strategii a následné zkonzervativnění peněz do bezpečí před výplatou renty. Je třeba nicméně zdůraznit, že i investic skutečně žádná garance výnosu není. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že peníze, které na důchod posílám státu, nejsou zhodnoceny vůbec nijak.

Jak přesně bude probíhat to „strhnutí“ 3 + 2 % z aktuální platby na sociální pojištění?

Zaměstnanec obdrží po podpisu smlouvy s penzijní společností potvrzení o registraci, kterou předá svému zaměstnavateli. Vše ostatní za něj zařídí zaměstnavatel, finanční správa a penzijní společnost.

OSVČ si pojistné bude platit sama, stejně jako dnešní pojistné na důchodové pojištění – jen bude 5 % do druhého pilíře posílat na jiný účet. Může platit zálohy nebo může zaplatit pojistné za celý rok najednou po vyúčtování příjmů.

Říká se, že z druhého pilíře nelze vystoupit. Neexistuje cesta, jak odstoupit od již podepsané smlouvy?

Tato možnost existuje, je ale potřeba to stihnout dříve, než dojde k registraci smlouvy v Centrálním registru smluv. CRS má na schválení 30 dnů, může však registraci stihnout i podstatně dříve. Musíte proto co nejdříve po podpisu smlouvy kontaktovat příslušnou penzijní společnost.

Co když vstoupím do druhého pilíře, a pak přijdu o práci nebo půjdu na mateřskou? Musím pořád platit ta 2 %?

Ne. Povinnost platit příspěvky do druhého pilíře je stoprocentně svázána s výdělečnou činností a povinností platit pojistné obecně. Takže když nic nevyděláváte, nic neplatíte.

Chci více informací

* povinná pole
 

Mohlo by vás také zajímat


Domluvte si schůzku s poradcem
Volejte zdarma: 800 63 63 63 Provozní doba: PO - PÁ, 8,30 - 19,00
Chci více informací
* povinná pole