Očima analytiků: 2014 v poločase, jaký bude zbytek roku?

Na začátku roku to čekali asi jen ti nejoptimističtější analytici ze všech: úrokové sazby u hypoték klesnou pod dvě procenta. Loňský rok přepisoval historické tabulky a už teď je jasné, že letos se budou měnit znovu. Je vůbec možné, aby úrokové sazby byly ještě nižší? Prognózy pro druhé pololetí nejenom z oblasti hypotečních úvěrů nastíní analytici Partners.

Současnou makroekonomickou situaci Česka, Evropy a světa nelze jednoduše charakterizovat jako dobrou, nebo špatnou. Lze pozorovat smíšené signály. Na jedné straně poklesly příjmy českých domácností vyjádřené v euru, evropské ekonomické oživení je poměrně vlažné a americká ekonomika dokonce hlásí pokles během prvního čtvrtletí. Na straně druhé se mírně zlepšila česká zaměstnanost a některé další ukazatele (včetně stavebních zakázek). V Evropě se nejlépe daří Německu, které je hlavním tahounem české ekonomiky, a celosvětová ekonomika je v přiměřené kondici.

Pavel Kohout, ekonom Partners, se podivuje: „Je pozoruhodné, že objem úspor českých domácností v bankách stále roste. Navzdory extrémně nízkým úrokovým sazbám, vklady domácností vzrostly o více než 40 miliard korun od začátku roku. Svědčí to o skutečnosti, že občané myslí na budoucnost, ale také o tom, že dobrých investičních příležitostí je málo.“

Pokud jde o vývoj světových finančních trhů, stále převládá prostředí velmi nízkých úrokových sazeb, které bude ustupovat jenom zvolna. Nejbližším kandidátem pro růst sazeb je Velká Británie, jejíž ekonomice se daří natolik dobře, že zvýšení by již mohlo být namístě. „Bank of England ovšem váhá se zvýšením sazeb, aby neohrozila ekonomiku, která je velmi silně „proúvěrovaná“. Zhruba totéž lze říci i o Evropské centrální bance. Česká národní banka je stále ještě zaujata myšlenkou slabé koruny a o růstu sazeb nemůže být v dohledné době ani řeči,“ dodává Kohout.

Pokud jde o akciové burzy, přetlak peněžní zásoby má za následek růst akciových kurzů. Pavel Kohout to komentuje: „V tomto směru ještě existují jisté rezervy, neboť vlivem měnové expanze peníze přibývají rychleji než nové kvalitní podniky a investiční projekty. Zatím se burzy stále ještě nedostaly do fáze bubliny, v níž byly v roce 2007 nebo 2000.“

Historické tabulky u hypoték znovu přepsány

Pokud se podíváme na první pololetí 2014 z hlediska jednotlivých produktových oblastí, tak hypoteční úvěry jsou stále v kurzu a ještě nějakou dobu zůstanou. Na konci roku Josef Uchytil, hypoteční specialista Partners, predikoval, že rok 2013 se do dějin zapíše jako rekordní. To ale netušil, že pokles bude dále pokračovat stejným tempem: „Hypoteční trh se zbláznil. Oproti všem očekáváním, nebo lépe navzdory obchodní rétorice jednotlivých bank a zprostředkovatelů, úrokové sazby klesají a mohou pohodlně klesat dále. Klidně pod 2 procenta p. a. při pětileté fixaci. Ostatně v Německu se aktuálně kolem 2 procent p. a. pohybují desetileté fixace. Úroky však budou klesat, pokud banky sníží své marže. A to lze očekávat, protože boj o hypoteční jedničku sílí. A nejen o jedničku: na českém hypotečním trhu se bojuje i o čtvrtou, tedy „bramborovou“ příčku,“ komentuje situaci Uchytil.

Objem sjednaných úvěrů na bydlení za Partners byl v prvním pololetí 6,5 miliard, z čehož podíl refinancovaných byl zhruba kolem 35 procent. „Zájem o úvěry na bydlení díky příznivé situaci na trhu přetrvává, je však patrná stagnace či mírný pokles. Za celý rok 2014 odhaduji objem úvěrů za Partners ve výši 16 miliard, což znamená, bychom si měli udržet pozici jedničky se zhruba desetiprocentním podílem na trhu,“ komentuje čísla Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners. Do budoucna očekává jen velmi pozvolný nárůst úrokových sazeb. 

Zavedení nového Občanského zákoníku do praxe se v oblasti hypotečních úvěrů projevilo nejvíce v oblasti zajištění úvěru – některé banky si nově sjednávají v zástavních smlouvách i tzv. „zákaz zcizení a zatížení“ zastavené nemovitosti; to se může ukázat jako problém ve chvíli, kdy skončí fixace a klient chce hypotéku refinancovat. V takovém případě totiž bez souhlasu „staré“ banky nelze účinně navrhnout vklad nového zástavního práva refinancující banky do Katastru nemovitostí. Dopad může být takový, že refinancující banka nemusí včas uvolnit částku na splacení „staré“ hypotéky a k refinancování tak nedojde. „Banky si zatím podle našich zkušeností tento problém příliš nepřipouštějí, pro nás a naše klienty je ale důležité ho vyřešit ve spolupráci s bankami co nejdříve, aby za pár let refinancování šlo snadno realizovat. Již dnes se klienti při uzavírání hypotečních smluv na tuto otázku často ptají a brání se podepsat ve smlouvě věcně-právní (tj. vložený v katastru) zákaz zcizení nebo zatížení. Banky, které tento institut nevyužívají, jsou tak ve velké konkurenční výhodě,“ upozorňuje Stanislav Holeš z právního oddělení Partners.

Důchodové spoření na dobu určitou

Kromě hypoték se v prvním pololetí roku 2014 hodně diskutovalo o zrušení důchodového spoření, tedy druhého pilíře. Ten i kvůli politickým sporům přilákal jen mírně přes 83 tisíc účastníků. Jeho zrušení je jedním z důležitých bodů koaliční smlouvy, ministr financí Andrej Babiš to sice nedávno prohlásil za chybu, ale po hlasitém odporu ČSSD couvl.

Politické zadání je ukončit důchodové spoření k 1. lednu 2016, realistický termín je ale podle Ministerstva financí o rok později. „Do konce roku se nejspíše dočkáme návrhu, jak konkrétně bude druhý pilíř ukončen. Vláda ho chce otevřít, takže by z něj postupně účastníci odešli. Otázkou zůstává, jak budou moci naložit s naspořenými penězi. Stát se bojí právních sporů se správci i klienty, bude se jim tedy zřejmě snažit zkomplikovat život co nejméně. Jednou z možných variant je nechat fondy „dožít“. Účastníci by už nemohli vyvádět tři procentní body ze sociálního pojištění, museli by je spořit ze svého. Prostředky by si ale nově mohli vybrat. Za nelikviditu byl druhý pilíř kritizován, je tedy trochu paradox, že likvidita má být nástrojem jeho konce,“ hodnotí situaci analytik Partners Aleš Tůma. Fondům sice zůstane výhoda relativně nízké nákladovosti, bez dalších výhod však zřejmě nezískají dost klientů, aby se jejich provoz správcům vyplatil.

Alternativa je fondy zrušit rovnou a peníze vyplatit klientům. „Teoreticky by se mohlo vyplatit ještě narychlo vstoupit a počkat si v roce 2017 na „složenku“ v řádu desítek tisíc korun. Účastníci by si tak uvolnili peníze, které by jinak dostali až v penzi, a z druhého pilíře by se stal s trochou nadsázky „termínovaný vklad“,“ dodává Tůma. Další z otevřených otázek ovšem je, jestli bude účastníkům v takovém případě krácen důchod z prvního pilíře, nebo jim stát peníze vyvedené ze sociálního pojištění jednoduše nechá.

Zájem o třetí pilíř byl v prvním pololetí poměrně vlažný, tématem pro druhou polovinu roku budou ale přestupy do účastnických fondů. „Pro mladší klienty většinou není optimální zůstávat v transformovaném fondu a obětovat výnos ve prospěch garancí,“ dodává Tůma.

Zájem o podílové fondy roste

Nálada na finančních trzích byla v prvním pololetí optimistická, index S&P 500 posílil o více než 6 procent. Do jisté míry je to vidět i na prodejích podílových fondů. Podle statistiky Asociace pro kapitálový trh (AKAT) přiteklo do akciových fondů za prvních pět měsíců roku přes 700 milionů korun, což už je téměř tolik jako za celý rok 2013. Z dluhopisových fondů naopak peníze odtékají. Rok 2013 byl pro české dluhopisy slabý, v první polovině roku se jim paradoxně opět dařilo, index přidal do konce května přes 4 procenta. „Úrokové sazby na státních dluhopisech totiž klesly na nová minima – na pět let si stát může půjčit za méně než 0,75 procenta ročně. Dosavadní skvělá výkonnost dluhopisů tak možná bude spíše předsmrtným záškubem,“ domnívá se Aleš Tůma a dodává: „Akciové i dluhopisové fondy ovšem blednou ve srovnání se smíšenými, do těch přiteklo podle AKAT přes 8 miliard korun. Klienti zkrátka hledají „něco“ výnosnějšího, ale bojí se koupit si čistě akciový fond.“

V roce 2013 se zlatu moc nedařilo, jeho propad činil více než 26 procent. Letos je ale situace zcela jiná: „Od začátku roku vzrostla cena zlata o necelých 10 procent. Zlatu ovšem pomáhá slabší dolar a situace v Iráku, která hrozí návratem k občanské válce,“ vysvětluje Martin Tománek, investiční specialista Partners.

Další segmentace v oblasti životního pojištění

Trh životního pojištění víceméně stagnoval, což dokazují zatím čtvrtletní statistiky České asociace pojišťoven. Meziroční nárůst za první kvartál se pohyboval pod jedním procentem (0,7 %). Tento nepatrný růst táhly zejména jednorázově placené smlouvy, které narostly o cca 22 %, poměrově však tvoří menší objem. Běžně placené smlouvy poklesly o 0,6 %. V oblasti vývoje produktů navázaly pojišťovny na předchozí rok a více se zaměřují na podrobnější segmentaci zákazníků a specializované pojistné produkty (kuřáci versus nekuřáci, zdravý životní styl atd.). 

Vývoj běžně placeného pojistného dle pojišťoven v 1Q 2014

Česká podnikatelská pojišťovna

+15 %

Aegon, Generali

+8 %

Kooperativa, Allianz

+5 %

Česká pojišťovna, Uniqa, ČSOB pojišťovna, ING

-6 %

MetLife

-8 %

Axa

-12 %

„Kam se bude oblast životního pojištění ubírat dál, bude více patrné až po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí. V poslední době jsme svědky stále silnější diskuse o tom, že pojištění jako produkt slouží na krytí rizik, a nikoli na spoření. Věřím, že toto téma neutichne a povede k větší edukaci spotřebitelů,“ shrnuje Pavel Krejčík, pojistný analytik Partners. „Velkou roli v možných změnách na trhu by mohlo hrát schválení novely zákona 38/2004 Sb., o pojišťovacích zprostředkovatelích.  Pokud pojišťovny budou dodržovat i v rámci svých interních sítí povinnosti, které jsou už dnes běžné u pojišťovacích zprostředkovatelů, a budou lépe rozlišovat v kvalitě jednotlivých poradenských sítí, se kterými uzavírají distribuční smlouvy, mohlo by dojít ke zkvalitnění trhu. Na druhou stranu je třeba se vyvarovat nárůstu byrokracie a rozmnožení „informačních“ dokumentů, které reálně klientovi nic neříkají a které vedou pouze k tomu, že se klient v jednotlivých informacích ztrácí.“

Povodňové mapy ovlivní pojištění

Loňský rok byl ve znamení výrazného zdražení povinného ručení, v průměru o 10 procent, některé pojišťovny zdražovaly dokonce dvakrát. V oblasti havarijního pojištění byla situace víceméně shodná, zdražovalo se též v loňském roce, v průměru o 10 procent. „V letošním půlroce se zatím zdražení objevilo jen ojediněle, například Wüstenrot a Hasičská vzájemná pojišťovna, a ani v druhém pololetí se neočekává, že by pojistné stoupalo více než v řádu jednotek procent,“ predikuje Šárka Dušková, likvidační specialistka Partners. „Pozitivním trendem ale je, že v povinném ručení lidé daleko více zohledňují nastavení odpovídající výši limitu pojistného plnění. Bohužel tomu tak není u pojištění odpovědnosti za újmu. Pojišťovny nereagují na možnou poptávku, i přesto, že výše nároků z této oblasti výrazně porostou.“

Přispěl k tomu hlavně nový občanský zákoník, který zrušil vyhlášku č. 440/2001 Sb., o stanovení výše bolestného a ztížení společenského uplatnění. Od 14. dubna 2014 má odborná veřejnost k dispozici nezávaznou metodiku Nejvyššího soudu, jak stanovit výši společenského uplatnění a bolestné. Vychází z podrobných pravidel principů zakotvených v Mezinárodní klasifikaci funkčních schopností, disability a zdraví. Tyto principy umožňují dostatečně podrobně se zabývat konkrétním poškozeným a dopady do jednotlivých sfér jeho života. „Na rozdíl od zrušeného předpisu, který hodnotil pouze diagnózy, metodika posuzuje veškeré stránky života poškozeného včetně dopadů jeho poškození na mezilidská jednání, rodinné vztahy, intimní vztahy či např. jeho omezení v občanském životě, rekreaci i trávení volného času. Nový dokument se vztahuje pouze na dva dílčí nároky: na náhradu nemajetkové újmy a ztížení společenského uplatnění,“ vysvětluje Dušková. „Předpokládám, že v praxi se dopad metodiky teprve projeví v delším, několikaletém horizontu.“

V druhém pololetí se v oblasti neživotního pojištění očekává další výrazná změna, která bude mít dopad na celý trh. Bude jí zavedení povodňových map. V současnosti každá pojišťovna využívá jiný model povodňových map, a tudíž se může stát, že zatímco tři pojišťovny dům nepojistí, čtvrtá ano. Tento rozdíl je dán tím, že některé pojišťovny určují například jen tři povodňová pásma, některé až šest.

„Na podzim roku 2014 pojišťovny přejdou na nové povodňové mapy, které budou brát v potaz další kritéria, například hloubku zaplavení. Navíc budou zohledněny nejen vodní toky a díla, ale také srážková aktivita. Celý systém povodňových map však míří mnohem dále. Každá obec v rámci územního plánování bude muset vytyčit nebezpečná místa, kde nebude možné stavět. Původní plán byl zavedení nových územních plánů do roku 2015, to se však nestihne, a proto byl termín posunut až do roku 2020,“ shrnuje Jiří Pěnčík, analytik neživotního pojištění Partners.

Za bankovní konta už se neplatí

V bankovním sektoru jsou v tomto pololetí patrné dva trendy: spořicí účty už se nevyplatí, protože úroky nedosahují ani výše inflace, a běžné účty jsou zadarmo. Dlouhodobý protest Čechů vůči výši bankovních poplatků se začíná objevovat v praxi. Příchod nových bank, které v zájmu rychlého získání klientů, nabízejí nízké nebo nulové poplatky za vedení účtu, má dopad na celý trh. „Na začátku roku 2014 jsem odhadovala, že banky budou postupně snižovat úrokové sazby na spořicích účtech a začnou se zamýšlet nad tím, jaké další zajímavé produkty klientům nabídnou. Současný vývoj se ubírá nabídkou kont, které v základu poskytují co nejvíce služeb bez poplatku. Jedním z takových produktů je například U konto od UniCredit bank. Ta v dubnu přišla s jednoduchým bankovním produktem se základními službami zdarma a výběry z bankomatů na celém světě bez poplatku. Podmínky garantuje na deset let,“ uvádí Dagmar Prajzlerová, manažerka Partners bankovní služby. „Další vývoj běžných kont se bude ubírat tímto směrem. Jinak hrozí, že tradiční banky začnou přicházet o klienty, respektive nebudou mít nové.“

Velkou změnou, která zasáhla do bankovního sektoru, respektive do sektoru stavebních spořitelen, je změna občanského zákoníku. Podle něj jsou peníze ukládané na smlouvy o stavebním spoření uzavřené na děti majetkem dětí – tak tomu ostatně bylo vždy, pouze na základě nového Občanského zákoníku si to stavební spořitelny znovu uvědomily a svůj dosavadní postup zpřísnily. K vyzvednutí naspořených financí potřebují rodiče nezletilých souhlas opatrovnického soudu, u některých stavebních spořitelen vždy, u některých až od určité naspořené částky. „Dobrou zprávou je, že stavební spořitelny již na legislativní novinku reagovaly a s klienty vzniklou situaci řeší, byť přístup se dle spořitelny liší. Změna se totiž týká i smluv uzavřených před rokem 2014,“ upřesňuje Lukáš Urbánek, finanční poradce Partners.

Opatrovnický soud potom bude posuzovat, na jaký účel rodič peníze použije. Zde zatím není k dispozici dostatek zkušeností z praxe, jaký účel je ve vztahu k dětem ještě akceptovatelný a jaký už nikoliv. Obecně lze doporučit použití prostředků s vazbou na děti (podpora studia, vybavení dětského pokoje, sportovní a studijní pomůcky, konsolidace jiných závazků za účelem vylepšení domácího rozpočtu pro zajištění nákladů spojených se studiem dětí atd.). Rodiče se však musí smířit s tím, že peníze vedené na jméno dítěte jsou tohoto dítěte a z hlediska soudu, který je povolán zájmy dítěte hájit, je hlavním účelem těchto peněz čekat bez ztráty hodnoty, až bude dítě zletilé.

Zaměstnanecké benefity po česku

V oblasti zaměstnaneckých benefitů se na sklonku roku 2013 vygradoval trend, který přetrvává a vykazuje znaky účelného obcházení zákona s rizikem neuznání plateb zaměstnavatele jako plateb pod režimem § 24 odst. 2 písm. j bod 5 zákona o daních z příjmu. Zaměstnavatel má možnost každému zaměstnanci přispět až 30 tisíc korun ročně formou příspěvku na životní pojištění či penzijní produkty. Z tohoto nepřímého navýšení mzdy nemusí zaměstnavatel ani zaměstnanec platit odvody na veřejnoprávní pojištění. „V praxi to ale funguje tak, že místo navýšení, tedy přilepšení ke stávajícím příjmům, dojde ke snížení základní hrubé mzdy o výši možného benefitu. Jedná se o tak zvané průtokáče. Zaměstnavatel v podstatě zaměstnance přinutí k souhlasu se snížením hrubé mzdy právě o zmíněných 30 tisíc korun ročně, tedy 2500 měsíčně, s tím, že se snížená část „odklodní“ do životního pojištění, ze kterého si zaměstnanec bude moci peníze vybírat,“ vysvětluje Lukáš Škopek, specialista firemních obchodů Partners. Zaměstnavatel tedy při stejných nákladech na zaměstnance ušetří na odvodech sociálního a zdravotního pojištění. Zaměstnanci se ale tímto krokem sníží základ například pro podporu v nezaměstnanosti, nemocenské dávky či pro důchod. „Na trhu se už objevují signály, že v následujícím období budou na tento trend reagovat i zákonodárci návrhy na úpravu stávající legislativy, která to v podstatě dovoluje. Už teď jsou tyto praktiky pod zvýšeným dohledem ze strany správce daně,“ uzavírá Škopek.

Pro více informací kontaktujte:

Viola Baštýřová, Partners, viola.bastyrova@partners.cz, tel.: 776 21 05 99

Partners se v roce 2009 stali největší finančněporadenskou firmou v České republice a v roce 2013 překročil obrat společnosti 1,3 miliardy korun. Do skupiny Partners patří i projekty Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners Media a Partners investiční společnost. Zásluhu na úspěchu poradenství Partners má především objektivita, nabídka exkluzivních produktů a pečlivá příprava a vzdělání finančních poradců Partners. Odborníci a analytici Partners v čele s Pavlem Kohoutem, Alešem Tůmou a Josefem Uchytilem či Davidem Kučerou publikují v předních českých médiích i na finančním webu Finmag a portálu Peníze.cz. Od roku 2008 do konce roku 2010 se vybraní poradci účastnili pořadu České televize Krotitelé dluhů. V roce 2011 Partners vyhlásili 8. září Dnem finanční gramotnosti a spustili projekt pod stejným názvem ve spolupráci s organizací UNESCO. V roce 2012 expandovali na polský trh, rozšířili distribuční síť o franšízy Partners market a jako první finančněporadenská společnost zavedli investiční poradenství. V roce 2013 se stali nositeli prestižního titulu Ruban d’Honneur v soutěži European Business Awards a v roce 2014 získali též ocenění Czech Superbrands.Partners zkrátka znamená: „Finanční poradenství jinak“.

 


Získejte více informací

Výše zadané osobní údaje využijeme za účelem Vašeho kontaktování a poskytnutí rady, a to ve lhůtě 3 měsíců od odeslání osobních údajů. Více informací o zpracování osobních údajů našich klientů (včetně potenciálních) naleznete zde.

Sdílet stránku

Máte vypnutý javascript. Pro správné fungování stránek je třeba jej povolit.