Nejdůležitější informace o penzijní reformě

Všechny ty pilíře...

Už jste někdy seděli na židli, co má jen jednu nohu? No, jde to, ale příliš stabilní takové sezení není. Je to stejné, jako spoléhat na jediný pilíř důchodového systému. Možná budete mít štěstí a nějaký státní důchod dostanete, možná ale také dostanete životní minimum a zbytek bude záviset na Vašich vlastních úsporách.

Poznejte všechny aktuální možnosti zodpovědné přípravy na důchod:

 

První pilíř: Státní důchodový systém.

První pilíř

Takzvaný průběžný systém, kdy každý měsíc odvádím 28 % ze své mzdy státu, a ten z těchto peněz vyplácí důchody současným důchodcům. Nespořím si tedy na svůj důchod, ale financuji důchody aktuálních penzistů.

 

Druhý pilíř: Důchodové spoření.

Druhý pilíř

 

Nový fondový systém, který umožňuje vzít tři procenta pravidelných odvodů (v prvním pilíři tedy odvádím 25 % namísto 28 %), přidat k nim další dvě procenta „ze svého“ a těchto pět procent spořit na vlastním účtu ve fondu se zvolenou strategií u penzijní společnosti. Peníze jsou moje, je možné je dědit a v důchodovém věku vyplatit ve formě 20leté penze nebo doživotního důchodu.

Do druhého pilíře mohou občané mladší 35 let vstoupit kdykoli. Občané starší 35 let se musí rozhodnout o vstoupení či nevstoupení do 30.6. 2013. Ti, kterým bude v roce 2013 přesně 35 let, mají na rozhodnutí do konce kalendářního roku 2013. Z druhého pilíře není možné vystoupit, ale – cožpak to nejsou peníze, které si odkládáte na důchod, a dříve je vůbec nemáte chtít vybrat?

 

Třetí pilíř: Doplňkové penzijní spoření.

Třetí pilíř

Tento pilíř již známe v podobě penzijního připojištění. To se od roku 2013 upravuje, zvyšuje se možný příspěvek od státu, možnosti snížení daňového základu a také povinnost fondu co se týče zhodnocení prostředků. Peníze si spořím na vlastním účtu a je možné je dědit.

 

 Státní příspěvky a úspora na daních od roku 2013

Státní příspěvky a úspora na daních

 

Jistota: Další finanční nástroje.

4 nohy

Na penzi si mohu spořit prostřednictvím dalších nástrojů dostupných na českém finančním trhu. Především se jedná o pravidelnou investici do podílových fondů s vysokou diverzifikací a vhodně zvolenou investiční strategií. Peníze mám kdykoli k dispozici.

Chci více informací

* povinná pole
 

Mohlo by vás také zajímat


Domluvte si schůzku s poradcem
Volejte zdarma: 800 63 63 63 Provozní doba: PO - PÁ, 8,30 - 19,00
Chci více informací
* povinná pole